Nincsenek termékek a kosárban
(olvasási idő kb 6-8 perc)
Az újév remek alkalom arra, hogy átgondoljuk a ruhatárunkat, és egy tudatosabb, fenntarthatóbb öltözködési szokásrendszert alakítsunk ki.
Akár apró, akár nagyobb változtatásokat szeretnél, itt van néhány gyakorlatias tanács különböző fokozatokban, amelyek segítenek elindulni a tudatosabb irány felé.
Nem érdemes valami nagyot megfogadni, ha még nem indultál el ebbe az irányba, válassz valami aprót, de azt konzekvensen tartsd be!
1. Kis lépés: Kezdd a gardróbszelektálással minden szezonban - legalább évente 2x
Az első és legegyszerűbb lépés a ruhatáráttekintés. Ezt legjobb a szezon végén megtenni, mert akkor kiderül, hogy mit nem vettél fel és feleslegs elrakni a következő évre.
Vegyél ki mindent a szekrényből, és vizsgáld meg, hogy mely darabokat hordtad rendszeresen. Kérdezd meg magadtól:
-Kényelmes-e?
-Illik-e a jelenlegi stílusodhoz?
-Más ruhadarabokkal kombinálható-e?
-Felvettem egyáltalán a szezonban?
Amit nem használsz, azt ajánld fel jótékonyságra, vagy cseréld el.
Vagy! Javittasd meg ha lehet, és felveheted még. De ne tárold továbbfeleeslgsen a szekrényben.
2. Fix havi rutinnal kövesd a viselési szokásaidat
Hatékonyabb, bár nyilván több iidő ezt havonta csinálni, de mindenképpen hasznos.
Minden hónap utolsó hétvégéjén nézd át a ruháidat, és jegyezd fel, mely darabokat hordtad, és melyeket nem. A nem hordott darabokat helyezd egy külön dobozba, hogy később - akár ha vége van a szezonnak - eldönthesd, mit kezdj velük. Ha esetleg mégis kiveszed a dobozból, vagy zsákból, lehet, hogy érdemes még átgondolni.
Ha egy ruhadarab hónapokig tényleg érintetlen marad, érdemes elgondolkodni az eladásán, elajándékozásán vagy újrahasznosításán.
3.Vásárlási szokások megváltoztatása
Ezt több módon is elkezdheted:
1.Mielőtt új ruhadarabot vásárolnál, mindig nézz körül először second-hand üzletekben vagy online használt ruhaplatformokon. Így nemcsak pénzt spórolhatsz, de csökkentheted a környezeti terhelést is.
2.Mielőtt bármit megveszel szánj 2 percet erre a kérdéssorra:
-Megfelel a stílusomnak, alkatomnak, színtípusomnak?
-Van már ilyen ruhadarabom, vagy nagyon hasonló?
-Tudom-e minimum 5 szettbe beépíteni, kombinálni?
-Fel fogom-e venni minimum havi 3-4x?
-Van olyan minőségű, hogy évekig hordjam?
Ez nemcsak zöld gondolkodás, de gazdaságilag is sokat segít. Néha automatikusan vásárolunk mert izz az j szezon, a “trendek” de egyáltalán nem biztos, hogy pont szükségünk van rá, vagy mindenre amire felcsillan a szemünk.
4. Ne támogass vásárlásoddal olyan márkákat ami kizsákmányol embereket és nagy környezeti terhelést okoz, mint a nagy, hosszú szállítási távolságok, a sok felesleges nem lebomló csomagolás.
Vigyázz, sok olyan márka van, ami úgy tűnik mintha Magyarországon/Európában gyárt, közben pedig nyilván nem, de az, hogy ki a márka tulajdonos, nem jelenti azt, hogy helyben, vagy a közelben gyártanak megfelelő körülmények és kis környezeti terhelés mellett. Ha már tényleg szeretnél vásárolni, nézd meg, hogy milyen márkától.
5. Folyamatos rendszerezés bevezetése a szekrényben
Általában azok a tevékenységek sikeresek, és hosszútávon működőképesek amit hozzá tudunk kapcsolni egy már meglévő rutinhoz az életünkben.
Próbáld ki a következő módszert:
amikor egy ruhadarabot felveszel, mosás után tedd vissza a szekrény bal oldalára, amit pedig nem hordasz, maradjon a jobb oldalon. (Vagy másik polcon, vagy másfajta fogason…) Egy idő után egyértelművé válik, hogy mely darabokat használod gyakran, és melyeket érdemes átgondolni. Ehhez persze kell egy kis szekrény átpakolás az elején, mert nyilván nem csak fogasokon vannak a ruháink, de érdemes megcsinálni, mert ha praktikus egy folyamatos gardróbszelektálást alakítasz ki magadnak.
6. Ruhadarabok életciklusának növelése: Javítsd meg, alakítsd át - vedd fel újra!
Ha valamit nem veszel fel, lehet, hogy csak nem tökéletes, ami esetleg alakítható. Egy hossz, egy hiányzó pánt, egy 2-3 cm szűkítés, nadrágszár szélesség ami előnytelen, egy pánthossz ami nem megfelelő magasságban van, egy nyakkivágás.
És egy tudatos gardróbból nem dobunk ki mindent azonnal, ami elszakad vagy elromlik. Keress egy jó varrónőt aki segít átalakítani, és tanulj meg kisebb javításokat elvégezni, például egy gomb visszavarrását vagy egy apró lyuk megfoltozását.
7. Moss tudatosan!
Nem gondolnánk, de a tudatos mosással nagyon nagyon változtathatsz a környezeten. A legkárosabb a mikroműanyag szennyezés, így használj speciális mosózsákot, vagy szűrőt a mosógépedhez (Guppyfriend).
Moss alacsony hőmérsékleten, legtöbbször elég a 30 fok bőven. A mosási ciklusidőknek sem kell hosszúnak lenni, elég 20-30 perc is. Öblítőre nincs szükség, illatot, puhaságot természetes módszerekkel is tudsz a mosáshoz adni. Ne használj szárítógépet, teregess úgy, hogy vasalni is csak a szükséges mértékben kelljen.
8. Ismerd meg az alkatodat és válassz alapdarabokat.
Ha tisztában vagy mi áll jól akkor kevesebb olyan ruhadarabot veszel fel ami előnytelen és a szekrényben lóg feleslegesen. Ehhez tisztában kell lennek az alkatod előnyeivel és avval is, hogy mi az ami biztos nem áll jól. Alapszabásvonalak, nyakkivágások, mintaméretek, hosszok, bőségek, derékvonalak, zsebformák,stb. ez mind-mind fontos részlet ami egy ruhadaraban való érzést befolyásol.
Ha tudod, hogy mely fazonok előnyösek, kisebb az esély, hogy akár online is olyat rendelsz amit nem fogsz soha felvenni, így máris kiszűröd előre azt ami évekig porosodna kihasznlatlanul.
9.Szezonális Kapszularuhatár kialakítása
A kapszularuhatár egy olyan minimalista, de egyáltalán nem unalmas megközelítés, amelyben minden darab harmonizál egymással, és számtalan kombinációt tesz lehetővé.
Minimális ruhadarab- maximális szett - ez az EW kapszularuhatár lényege.
Részleteket sok-sok posztban és a weboldalunkon, e-book-ban,valamint a képzéseinken találsz.
10. Ne vásárolj!
Ezt csak azoknak ajánlom, akik már ráléptek a tudatosság útjára.
A legzöldebb ruha az amit meg sem vettünk! Való igaz. Ki lehet próbálni meghatározott időszakokra- 3-6-12 hónap -, hogy csak azt pótóljuk ami tönkrement.
Nem mondom, hogy nem nehéz, de kétségtelenül jellemformáló.
Az agyban létezik egy úgynevezett jutalmazási rendszer, amely különböző tevékenységek során aktiválódik, például evés, sport, szex, és igen, vásárlás során is.
Amikor vásárolunk, különösen ha valami újat vagy vágyott dolgot szerzünk be, ez a jutalmazási rendszer aktiválódik, és dopamint bocsát ki, ami egyfajta „boldogság hormonként” működik.
Érdemes valami más jutalomforrást keresni helyette…😉
A tudatos ruhatár kialakítása időt és kitartást igényel. Ne érezd kötelezőnek, hogy mindent azonnal megváltoztass. Kezdj apró dolgokkal, és haladj a saját tempódban.
Kezdj bele bármelyikbe, vagy akár több ötletet is párhuzamosan elindíthatsz és egy év múlva nemcsak a gardróbodat alakítod át, hanem a környezetedért is sokat tettél💚
https://kapszularuhatar.hu/collections/tanacsadasok-elmenyajandekok