No Products in the Cart
A mosás nagyon egyszerűnek hangzik, de a hosszú évek alatt számtalanszor találkoztunk a mosás során megrongálódott ruhadarabokkal. A nem megfelelő mosás valóban befolyásolja a ruhák felületét, színét, vastagságát, élettartamát és tartósságát.
Ha hosszú távon szeretnéd megőrizni a ruháid minőségét, akkor jól figyelj a következőkre!
1. Válogatás:
Mindig hasonló színű ruhákat moss együtt, így elkerülhető, hogy egy oda nem illő szín befogja a kedvenc ruhadarabjaidat.
Az első mosás előtt nézd meg a ruhába varrt címkén az ápolási utasításokat.
2. Ellenőrzés:
A mosás előtt győződj meg arról, hogy a ruhákon nem maradtak bőrpántok, mivel azok a mosás során megsérülhetnek. Ezen kívül ne felejtsd el felhúzni a cipzárat, és a patentokat is kapcsold be.
3. Mosás:
Csak azok a ruhák tisztíthatók vegytisztítással, amelyeknél ez a címkén fel van tüntetve (pl. gyapjú kabát).
A megadott hőmérsékleten végezd a mosást, mivel a rugalmas anyagok magasabb hőmérsékleten összemehetnek.Az EW ruhák mosása 30°C fokon vagy alatta ideális.
Lehetőleg kifordítva mosd a ruhákat, így semmilyen kiálló tárgy (cipzár, gomb, csat) nem tudja károsítani a ruha színét, valamint az összedörzsölődésből származó mechanikai hatás nem a ruha külső felületét sérti.
Soha ne tegyél túl sok ruhát a mosógépbe - csak maximum annyit, amennyi megengedett -, mert így nem lesz elegendő hely átforgatásához, átmozgatásához, ami szükséges a megfelelő mosáshoz.
Egyáltalán nincs szükség hosszú, 1,5-2 órás mosásra, hacsak nem munkásnadrágot vagy nagyon koszos gyerek ruhát mosol. A hosszú mosás árt a környezetnek, illetve az alapanyag szálakat is feleslegesen károsítja, csökkentve ezzel a ruhák élettartamát. A 30 perc körüli mosás elegendő, hiszen csak felfrissülésre van szüksége a ruháknak.
4. Szárítás és vasalás:
A ruhákat mosás után azonnal ki kell rázni, és felakasztani egy vállfára, hogy a súlyuk segítségével felvegyék megfelelő alakjukat, ami a sztreccs anyagoknál nagyon fontos. Egyrészt az anyag nem megy össze, másrészt nem gyűrődik, így a vasalás sokszor szükségtelen. Ha nem vállfán szárítod a ruhát, akkor teregesd állványra, szárítóra, vagy akaszd fel csipesz nélkül. Ez azért szükséges, mert a csipesz szétnyomja a rugalmas szálakat, ami örökre benne marad a ruhában.
A ruhákat nem szabad szárítógépben szárítani! A sztreccs anyagok esetében a ruhák a szárítóba téve jelentősen összemennek, így tönkretéve azokat.
Miután vállfára tetted a ruhát, érdemes azt kicsit kisimítani, hogy ne kelljen vasalni a nem pamut ruhákat. Vagy legalábbis lényegesen csökkenteni tudod annak idejét.
Ha mégis szükséges a vasalás, először ellenőrizd a címkén a javasolt hőfokot! Ügyelj arra, hogy a ruhát ki kell fordítani, és a belsejét vasalni, valamint mindig a javasolt hőfokon vasalj!
Soha ne tedd a vasalót a cipzárra, gombra, műanyag díszítésre, mert megolvad, és elszínezheti a ruhát!
5. Tárolás:
Lehetőség szerint vállfán – bizonyos darabokat azon áthajtva – tárold a ruhákat, így biztosítva azok hosszú élettartamát.
A legjobb, ha vasalás után megvárod, amíg a ruhák kihűlnek, és csak ezután hajtogatod össze őket. Így elkerülheted a gyűrődést.
Amennyiben betartod a fenti javaslatokat, nem csak időt és pénzt spórolsz, hanem a ruhák élettartamát is megnövelheted a megfelelő mosási és szárítási szokások kialakításával.